RELIGIA 30.03.21

Dzień dobry,

Witam Was serdecznie drogie przedszkolaki. Witam także Waszych rodziców, których proszę o pomoc w zapoznaniu się Wam z dzisiejszym tematem.

Zacznijmy znakiem krzyża i modlitwą.

W imię Ojca i Syna i Duch Świętego. Amen

Aniele Boży,
stróżu mój,
Ty zawsze przy
mnie stój.
Rano, wieczór,
we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze
ku pomocy,
Strzeż duszy,
ciała mego,
zaprowadź mnie
do żywota wiecznego.
Amen.

Temat: Wielki Piątek.

Jak już wiecie z ostatnich informacji ten tydzień, który rozpoczął się od wczorajszego poniedziałku nazywamy w Kościele Wielkim Tygodniem. Dowiedzieliście się, że w Wielkim Tygodniu najważniejsze trzy dni nazywamy Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Ostatnio omówiliśmy co wydarzyło się w Wielki Czwartek. Dzisiejszym tematem będzie Wielki Piątek.
Wielki Piątek to dzień, w którym w szczególny sposób dziękujemy Panu Jezusowi za Jego śmierć na krzyżu. Pan Jezus został niesprawiedliwie skazany na śmierć na krzyżu. Przed ukrzyżowaniem był boleśnie biczowany, na głowę włożono Mu koronę z cierni (to takie duże kolce) i zmuszony do niesienia ciężkiego krzyża na górę Golgotę w Jerozolimie. Droga ta była bardzo trudna, a krzyż który niósł Pan Jezus był ciężki – Pan Jezus trzy razy upadł od ciężaru krzyża. Blisko Pana Jezusa szła Jego matka Maryja, Jej obecność i spojrzenie pełne miłości i czułości dawało Panu Jezusowi siłę. Na szczycie góry Pan Jezus został ukrzyżowany, umarł aby każdy człowiek stał się przyjacielem Boga. Ofiarował nam zbawienie, które Pan Bóg obiecał w raju Adamowi i Ewie. Pan Jezus oddał swoje życie z wielkiej miłości do nas. Dobry Jezus bardzo nas kocha i z miłości do nas wziął krzyż na swoje ramiona i kiedy niósł krzyż i bardzo cierpiał myślał o każdym z nas.

W Wielki Piątek wyjątkowo nie ma Mszy Świętej. Jest za to specjalne nabożeństwo podczas którego adorujemy krzyż. Co to znaczy? Adorować krzyż to znaczy oddawać cześć Jezusowi ukrzyżowanemu, czyli z wielką miłością i szacunkiem całujemy krzyż lub poprzez głęboki ukłon oddajemy cześć Panu Jezusowi na krzyżu. Tym gestem oddajemy Panu Jezusowi wdzięczność za Jego miłość do nas.

Popatrz w ciszy na krzyż, który nam przypomina o miłości Pana Jezusa do nas. Podziękuj Mu, że okazał nam tak wielką miłość.
Pod spodem link do piosenki, którą już poznaliśmy jak jeszcze mogliśmy się widzieć w naszym przedszkolu, a w załączniku kolorowanka.

Serdecznie pozdrawiam

Dorota Król