Moja rodzina- Gr II Żabki

Witajcie moje drogie Żabki. Kilkoro z Was wróciło już do przedszkola a reszta pozostała w domach. Mam nadzieję, że kolejny tydzień spędzicie równie miło jak pozostałe. Pogoda dziś nie ciekawa wiec można pozostać w domku i przygotować coś dla rodziców z okazji ich święta. W tym tygodniu zajmiemy się rodziną, a konkretnie będziemy świętować Dzień Mamy i Taty.
Kochani poniżej znajdziecie prezentacje zawierającą wszystkie informacje które powinniście wiedzieć o rodzinie.

1. Drzewo genealogiczne- praca plastyczna. Wykonajcie drzewo genealogiczne swojej rodziny wzorując sie na slajdzie 13. Oczywiście pochwalcie sie w komentarzach.

2. Laurka dla mamy i taty. Wykonajcie laurkę dla swoich rodziców. Pomysł wedłu własnego uznania.

3. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
Bedzie potrzebne do tego lusterko.

Powitanie – dzieci dotykają czubkiem języka każdego zęba osobno. Unoszą język raz za górnymi, raz za dolnymi zębami.

Pyszny obiad – dzieci oblizują językiem wargę górną i dolną, jak po zjedzeniu pysznego, rodzinnego obiadu.

Spacer – przy szeroko otwartej jamie ustnej, język idzie na spacer w stronę nosa i w stronę brody.

Rodzinna zabawa – dzieci naśladują dmuchanie baloników: wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami.

Karuzela – dzieci naśladują ruch językiem w koło, od wewnętrznej strony jamy ustnej. Język porusza się raz w jedną, raz w drugą stronę, zataczając duże koła.

Całusy – dzieci wypychają wargi do przodu i naśladują wysyłanie pocałunków mamie i tacie.

Drzwi – dzieci pokazują, jak zamykają się i otwierają drzwi do domu – rozwierając i zwierając wargi wyciągnięte do przodu.

4.Zagadka dla kazdego przedszkolaka.
Razem mieszkamy: ja, mama, tata.
Mam młodszą siostrę, starszego brata…
Każdy pamięta o urodzinach,
bo taka właśnie jest ma... (rodzina)

5. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Dzień rodziców.
Książka (s. 70–71)

Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie.
Tymczasem za kulisami (czyli za szafą) trwały gorączkowe przygotowania do występu.
– Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba!
– Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka.
– Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka.
Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong (czyli uderzenie w patelnię) i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca (czyli Magda w brązowym dresie z doszytą na brzuchu wielką kieszenią).
– Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kieszeń, w niej kangurka niesie – i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko.
Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży (Oskar) i mały (Ada).
– A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków.
– Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza.
Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki.
Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami.
Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cieplutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki.
W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni.
Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami.
Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą.
– Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.
••
Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.
* kilka pytań do opowiadania.
– Co się działo podczas spotkania rodziców w przedszkolu?
– Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu?
– Jaką niespodziankę moglibyśmy przygotować na Święto Rodziny?
– Kto wchodzi w skład twojej rodziny?
– Co lubisz robić z mamą?
– Co lubisz robić z tatą?

6. Wyprawka karta pracy nr 12 bukiet dla Mamy i Taty.

7. Do posłuchania piekna piosenka. https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

8. Bajka o szczęsliwej rodzinie. Trefliki w roli głownej. https://www.youtube.com/watch?v=58V52JdiwPA

9. Historyjka obrazkowa Ptaki w gnieździe.
Wyprawka plastyczna, karta C.
Dzieci oglądają czteroobrazkową historyjkę i opowiadają jej treść. Może poprosić o uzasadnienie przez dzieci konieczności proszenia o pomoc osób dorosłych w pewnych sytuacjach (jak ta w historyjce).

10. Karty pracy strona 48,49,50,51

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę duuużo zdrówka.

Olga Mirocka
Relacja 2020-05-25, 11:34 | autor: Olga Mirocka